Potrebujete rýchlo rozkúriť v krbe, no oheň vám vyhasína, alebo podpálené drevo len dymí? Prečítajte si naše rady a rozkúrte vo vašom krbe ihneď!
1. Zabudnite na starý spôsob kúrenia
Väčšinou sme zvyknutí v krbe podpaľovať zospodu nahor: poukladáme drevo na papier, ktorý podpálime. Oveľa lepší výsledok však dosiahnete, ak zvolíte opačný postup: vytvorte si hustú hranicu a zapáľte jej špičku tak, aby oheň horel zhora nadol. Uvidíte, že požadovanú teplotu dosiahnete rýchlejšie a drevo dokonca vydrží horieť dlhšie.
2. Dbajte na prívod vzduchu
Pri rozkurovaní nechajte na chvíľku pootvorené dvierka ohniska. Víry vzduchu sú totiž pri zakladaní ohňa dôležité – kyslík zapálenie ohňa zjednoduší a urýchli. Mnohokrát sa tiež osvedčí miestnosť pred rozkúrením vyvetrať, pretože naše domovy bývajú často krát tak zateplené, že vzduch miestnosťou neprúdi.
Ak sa vám rozkurovanie pravidelne nedarí, mali by ste skontrolovať, či má váš krb dostatočný ťah. To urobíte jednoduchým trikom: v pootvorených dvierkach na studenej peci podržíte zapálenú zápalku. Pri dostatočnom ťahu by sa mal plameň automaticky otočiť k ohnisku. Ak plameň ostal nemenný, zvážte prečistenie komína od možných sadzí.
3. Kvalita dreva je rovnako dôležitá ako množstvo
Používate dostatočne vysušené drevo, no aj tak vám plameň vyhasína? Pri rozkurovaní jedno polienko nestačí – určite použite aspoň dve, alebo tri polená. Horenie má totiž niekoľko fáz a jedno poleno celý tento proces utiahnuť nedokáže. Na rozkurovanie sa odporúča používať mäkké drevo, najlepšie nasekané na „fakličky“ , na ktoré položíme tenšie polienka tvrdého dreva.
4. Po sezóne nezabudnite na čistenie
Aj keď sa vám krb môže zdať na prvý pohľad čistý, po každej vykurovacej sezóne kachle určite vyčistite. Aj malý nános sadzí a nečistôt totiž môže spôsobiť nižšiu výhrevnosť vášho krbu. V prípade, ak používate na kúrenie napríklad borovicu, kachle čistite aj častejšie – takéto drevo produkuje totiž väčšie množstvo sadzí.