V ďalšom príspevku z nášho seriálu sa dozviete niekoľko základných informácií o teplovodnom krbe. Kedy sa vám oplatí výstavba krbového diela, založeného na princípe rozvodu tepelnej energie prostredníctvom vodnej vykurovacej sústavy?
Teplovodný krb
Na akom princípe pracuje teplovodný krb?
Základom teplovodného krbu je krbová vložka s teplovodným výmenníkom. Teplo, ktoré je takýmto krbom produkované, je do okolia rozvádzané dvojako: väčšia časť tepelnej energie (cca do 80%) je použitá do vykurovacej sústavy, ktorá sa v obydlí nachádza – napr. radiátory, alebo podlahové či stenové kúrenie. Zvyšok tepla je odovzdávané klasicky – prostredníctvom tepelného sálania cez dvierka či obstavanú časť.
Kedy si zvoliť teplovodný krb?
Teplovodný krb je vhodným riešením pre všetky priestory, ktoré sú trvalo obývané a predpokladá sa v nich pravidelné kúrenie. V prípade, že plánujete výstavbu tohto typu krbu v menej obývaných priestoroch – ako je napr. víkendová chata, bude potrebné počítať s tým, že počas mrazov musíte použiť nemrznúcu zmes. Keďže časť tepla je odovzdávaného do priestoru prostredníctvom krbovej vložky, vhodné je rozhodnúť sa pre tento krb, ak máte k dispozícii dostatočne veľkú miestnosť pre jeho umiestnenie.
Výhody a nevýhody teplovodných krbov
V miestnosti, kde je teplovodný krb umiestnený dochádza k pomerne rýchlemu nábehu tepla. Vďaka vykurovacej sústave, ktorú rozložíme do celého obydlia na základe vlastných predstáv, je teplo rozptýlené v celom vykurovanom priestore rovnomerne. Na rozdiel od teplovzdušného krbu, je pri tomto type výhrevného telesa možné „uložiť“ si vytvorenú tepelnú energiu na neskôr – vďaka akumulačnej nádrži. Teplovodný výmenník mnoho klientov využíva všestranne – ohrejete ním napríklad aj bazén či úžitkovú vodu.
K nevýhodám teplovodného krbu patrí vyššia investícia pri jeho obstarávaní a o niečo náročnejšia obsluha a údržba. Pri výpadkoch prúdu je potrebné rátať s náhradným zdrojom – obehovým čerpadlom.